top of page

10 סיבות טובות לכך שהספר הבא שלכם צריך לצאת דווקא באמזון

1. באמזון תרוויחו יותר

 

לא משנה איך תסתכלו על זה, ב- 99% מהמקרים תקבלו באמזון יותר תמלוגים משתקבלו בישראל, ותרוויחו יותר כסף.

 

למה?

כי רק במקרים בודדים ומתוקשרים סופרים מצליחים להרוויח משהו מהספר שלהם בישראל. זה קורה רק אם הוצאת הספרים (הגדולה והמכובדת) דוחפת את הספר בטירוף, או שהעיתונות מתאהבת, או שאתם מצליחים למכור את הספר לבד (בכנסים, לוועדי עובדים, לחברים באינטרנט, או במימון המון).

 

באמזון, לעומת זאת, רק בשנה החולפת ניתן לספור עשרות רבות של ישראלים שעשו לא מעט כסף, ואני ביניהם. סכומים של ארבע וחמש ספרות - בדולרים. ככה זה כשהתמלוגים הם 70%. כדי להגיע לאלף דולר בשנה, צריך למכור רק 2 ספרים ביום. 

 

אם הספר יצליח? תרוויחו יותר משתרוויחו ממנו בישראל.

ואם הספר לא יצליח? עדיין תרוויחו יותר משתרוויחו עליו בישראל...

 

 

2. באמזון, זה יעלה לכם פחות משיעלה לכם בארץ 

 

זה הצד השני של המשוואה, כמובן. ולא משנה איך תסתכלו על זה - פרט למקרה הנדיר בו הוצאת ספרים (גדולה ומכובדת) מוציאה לכם את הספר ללא תשלום – באמזון זה פשוט יעלה לכם פחות. הרבה פחות. 

 

למה?

כי הוצאת ספר מודפס בארץ עולה שלושים וארבעים אלף ₪, לאלף עותקים מודפסים. אחרי שבועות בודדים הספרים שלכם יצאו מהחנויות ולא יימכרו יותר.

 

באמזון, לעומת זאת, הפקה מקצועית ושיווקית עולה, 6,900 ₪. העיבוד לאנגלית (מעולה) עולה בסך הכל 20 אגורות למילה (בעברית). הספרים יימכרו בה לנצח.

 

המשמעות: גם אם הספר לא יצליח ולא יחזיר את מלוא ההשקעה בשנה הראשונה, עדיין ההפסד יהיה מינימלי. אתם תגשימו את החלום שלכם (נגיע לזה בסעיף 10), אבל לא תצטרכו למשכן את הדירה בשביל זה. ולאורך השנים, לאט לאט, התמלוגים ימשיכו לזרום.

 

 

3. באמזון תגיעו להרבה יותר קוראים 

 

וכשאני מתכוון להרבה יותר, אני מתכוון להרבה הרבה יותר. כל אחד מהספרים שלי, למשל, הגיע לידי עשרת אלפים קוראים לפחות.

 

למה?

כי, כמה קוני ספרים יש כבר בעברית? מאות אלפים? באמזון, הספר שלכם מגיע למאה מיליון קוראים – שכבר קנו ספר שם. למעשה, כל ספר חמישי שנמכר בארה"ב – נקנה באמצעות אמזון.

 

זו הבמה המרכזית והגדולה ביותר בעולם למכירת ספרים, רחבה יותר מכל יריד, חזקה יותר מכל הוצאות הספרים הגדולות גם יחד. בשנים האחרונות היא הולכת ומחליפה את רשתות הספרים הפיזיות. ולא מעט בזכות הסופרים העצמאיים, כמוני, שמקבלים, לראשונה בהיסטוריה, כרטיס פתוח לפריים טיים של הספרות העולמית. 

 

והמספרים בהחלט מדברים.

 

 

4. כל הזכויות יישמרו שלכם 

 

בעיני, ספר הוא הרבה יותר מיצירה. הוא הרבה יותר מהנשמה שלי על הכתב. ספר הוא נכס. הוא דבר שאני יכול להוריש לילדים. הוא דבר שיכול, וצריך, להניב לי הכנסות למשך שנים, עשרות שנים. לכן הזכויות עליו הן הדבר החשוב ביותר בו - ולכן אני לא אוציא אותו בהוצאה גדולה.

 

למה?

כי, כאשר הוצאת הספרים הגדולה (אני לא מדבר על אלה שמשלמים להן) מוציאה לכם את הספר – היא מוציאה מכם את הזכויות. הספר שלכם כבר לא שלכם, ואתם תקבלו עליו תמלוגים זעומים בלבד.

 

אם הספר "יתפוס" ויצליח מאוד - עדיין תקבלו תמלוגים זעומים. אם ירצו להפיק אותו לסרט, לתרגם אותו לשפות נוספות, עדיין תישארו, איך נגיד, עם הכריכה ביד.

 

לעומת זאת, באמזון - כל הזכויות נשמרות אצלכם. אם הספר יצליח, תוכלו למכור את הזכויות עליו בהמון כסף (ואני מדבר על ה-מון כסף). ובזכות העובדה שהספר לא יורד מהמדף, הוא ימשיך להימכר לנצח. ו...גם עוד עשור יוכל מישהו לגלות אתכם ולהציע לכם הצעות נעימות לכיס.

 

 

5. באמזון הרבה יותר קל לשווק את הספר

 

לטס פייס איט: בישראל, אין דרך הגיונית וברורה לשווק ספר. יחצ"נות לא עובדת, פרסום לא עובד, וחלונות הראווה של סצומתסקי (ואולי גם המלצות העובדים) מכורים מראש. מאחר והשיווק הוא חלק חיוני מחיי הספר, אמזון היא לרוב הפיתרון היחיד.

 

למה?

אם אתם כמוני, אז קשה לכם נפשית לשדל אנשים בפייסבוק לקנות את הספר שלכם. עוד יותר קשה לכם למכור אותו בלי בושה לכל מי שאתם פוגשים ברחוב.

 

מהבחינה הזו, אמזון היא גן עדן לאנשים כמוני, שמעדיפים לכתוב במקום למכור. היא מעניקה אפשרויות ברורות ומובנות לשיווק וקידום הספר, ואם אתם יודעים מה אתם עושים (או למי לפנות), מאוד קל לשווק אותו. לא צריך לדבר עם אף אחד, לא צריך לשכנע, לא צריך להתחנן ולא צריך להזנות את עצמכם. הכל קורה מאחורי מסך המחשב.

 

 

6. כי החירות האמנותית שלכם חשובה לכם

 

כל אחד כותב את מה שהוא רוצה. מתוך הלב שלו והחשקים שלו. אבל... רק באמזון תוכלו באמת לכתוב את מה שאתם רוצים, ואיך שאתם רוצים.

 

למה?

בגלל הדעות הקדומות של ההוצאות והחנויות. תחשבו על זה: כמה ספרי אימה ישראלים יצאו השנה? כמה ספרי זומבים וערפדים? כמה ספרי מד"ב ופנטזיה? כמה ארוטיקה? כמה סיפורים קצרים? השווקים האלה כמעט לא קיימים. זו ישראל השמרנית.

 

אבל באמזון, לעומת זאת, אפשר להוציא כל דבר. אפשר להוציא את הספר שאתם רוצים לכתוב, בדרך שאתם רוצים לכתוב אותו. מותר להתנסות. הספר שלכם יחפש את הקהל שלו. אולי הוא ימצא ואולי הוא לא, מה שבטוח – החירות האמנותית שלכם, ככותבים, תישמר. מה שמוביל אותנו לסעיף הבא:

 

 

7. באמזון מותר לפשל!

 

בואו נשים את הדברים על השולחן: חלק גדול מהספרים – מעפנים. בטח כשמדובר בספרי ביכורים. זו לא בושה לכתוב ספר מעפן. זה חלק מהתהליך האמנותי שצריך לעבור. זה בסדר לנסות ולהתנסות! אבל רק באמזון אפשר לעשות את זה נכון.

 

למה?

כי כשאתם מוציאים ספר בישראל, אתם "חייבים" שהוא יצליח. לא רק בגלל שהוצאת הספרים תוותר על ספר שלא נראה לה. זה בגלל שאתם חייבים להכריז עליו בקולי קולות, כך שכל השכונה תשמע. ואם הניסוי שלכם לא מצליח, ואם הספר מעפן, אז זו גרויסע פאדיחע. אי אפשר לתקן.

 

באמזון, מצד שני, מותר לפשל. ואפשר לתקן. אפשר אפילו להוציא אותו בשם בדוי - ואז כמו בשיר המפורסם, איש לא ירגיש, איש לא ידע. מקסימום, הספר לא יתקבל יפה. מקסימום, אפשר להוריד אותו, ולא נודע כי בא אל קירבו.

 

סוד: גם לי היה ספר מעפן. הוא נכתב עקום, תורגם לא משהו (אז עוד לא ידעתי לתרגם טוב), וקיבל את העגבניות שהגיעו לו. עבדתי עליו עוד. תיקנתי. סידרתי. שכתבתי. שיפרתי. שדרגתי. החלפתי שם. החלפתי כריכה! החלפתי קטגוריות קהל יעד. ועכשיו אפשר להשיק אותו מחדש. ממש ממש כמו חדש.

 

 

 

8. תגובה נלהבת מקליבלנד מחממת את הלב יותר מתגובה נלהבת מגבעתיים

 

ולא שיש לי משהו נגד תושבי גבעתיים, חלילה. פשוט, הידיעה שהצלחת להושיט יד אל הצד השני של העולם, ולגעת בלב של מישהו שבחיים, בחיים לא היית מצליח להגיע אליו בדרך אחרת – זה וואו מטורף. זה לא יאומן בכלל.

 

תאמינו לי, אני יודע. התנסיתי בשתיהן.

 

 

9. באמזון יש לכם שליטה מלאה על הספר

 

מי שלא הוציא ספר מימיו, לא חווה מעולם את התסכול המזוויע שמקבלים כשרוצים לבקש מההוצאה משהו. שינוי במחיר? שינוי בכריכה? שאלה לגבי מיקום והפצה? כניסה למבצעים? דעתכם לא משנה לאיש. וכן הלאה וכן הלאה. ככה זה כשהספר לא שלכם. אין לכם בדל שליטה עליו.

 

באמזון, לעומת זאת, יש לכם שליטה מלאה עליו ועל השיווק שלו. הזכויות שלכם! אתם קובעים את המחיר שלו. לא הולך? מנסים מחיר אחר. כריכה אחרת. תיאור אחר. קטגוריה שונה. אתם קובעים מתי הוא יהיה במבצע, מתי הוא יפורסם, ואפילו איפה הוא יפורסם. 

 

 

10. תוכלו להגשים חלום שבאמת נשאר לנצח

 

קל יותר להגשים את החלום, כשיודעים שאחרי מספר חודשים הוא לא יחזור אליכם, לסלון, סגור בארגזים שלא נפתחו.

 

באמזון קל להגשים את חלום הספר. גם בעברית, אגב, בעותק מודפס. ובניגוד לספר נייר שמוציאים בארץ, איש לא יוציא אותו מהחנויות לאחר מספר שבועות. באמזון הוא יחיה לנצח. תמיד אפשר יהיה למצוא אותו, לקנות אותו, להדפיס אותו. והזכויות עליו יעברו לדורות הבאים, פשוט כי הן... שלכם.

 

"עכשיו כבר ברור לי שאני אמשיך לכתוב! אני אוהבת לכתוב ונדהמתי לגלות עד כמה קל ואפילו כיף לעשות מזה כסף. ויותר מכסף – המטרה שלי היתה לגעת באנשים – וכעת אני מגיעה למאות ואף אלפי אנשים ברחבי העולם וזה פשוט מדהים".

 

מיכל הרטשטיין

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"הארת את עיני באשר ליכולתו של הסופר לא רק לשלם כל החיים לאחרים אלא לפלס לעצמו דרך בעולם ואפילו להתפרנס. הבאת מקור של תקווה למקצוע הזה, שהוא אכן מקצוע, שראוי לתגמול ולהערכה ולא רק כגחמה אמנותית".

 

ליאורה רוזנמן

 

 

 

 

 

 

"זוהי בשבילי ההזדמנות להודות לך על טיפולך המקצועי, היחס הלבבי והסבלנות הרבה בה ענית לקושיות שלי, לא חסכת בהסברים ולא פחות חשוב, למדת אותי כיצד אוכל בעתיד לקדם את ספרי באופן עצמאי.

גם התוצאות עד כה מדברות בעד עצמן כאשר בזמן קצר ביותר ספרי נחשף לאלפי קוראים והיד עוד נטויה.

אני בטוח שאתה רואה בעבודתך שליחות לסייע לסופרים עצמאיים

בצעדיהם הראשונים בעולם הספרותי המודרני של הרשת, אשר לאמונתי תהפוך בעתיד לעולם ההפצה והקריאה העיקרי של ספרים".

 

יקי גנני (ג'ק גרדנר!)

 

 

 

 

 

"נהניתי מאוד מהעבודה איתך. מכך שעמדת בדיבורך ובלוח-הזמנים המהיר שהצבת, ולמרות פניותַי הלא מעטות אליך, היית תמיד סבלני ומסביר פנים. 

 

התרשמתי שאתה מעולה מבחינה מקצועית, ואני מודה לך על שפתחת לזושה ולי אפשרות להגיע לציבור נוסף שאינו קורא עברית. ומודה לך גם על כך שהפגשת אותי עם ג'ולי, שעשתה גם היא עבודה מהירה ומקצועית, והוסיפה לי בונוסים בכל אימייל שלה, בדבריה הטובים מאוד על הספר, ובכך שגם שלחה לאמזון רשימה חיובית מאוד עליו. הזמנתי אותה לבקר אצלי אם תגיע לישראל. והיא בתורה הזמינה אותי לאנגליה.

 

העבודה על העלאת הספר לאמזון היתה חוויה חשובה בשבילי. אֵינִי מקווה להפצה גדולה של הספר שם, אבל גם אם יקנו ויקראו אותו אנשים לא רבים, זה ישמח אותי עד מאוד. 

 

הרבה תודה לך לירון"

 

יהודית כפרי

 

 

 

הבחירה שלי בך לא היתה סתמית. הוצאת ספרים שביקשה לאחז את עיני נטפלה אלי בהצעה רודפת בצע לפרסום באמזון ובחו"ל. אני נרתעתי ממנה וחיפשתי מקור ידע מהימן, ולמזלי הטוב מצאתי אותך".

 

חוה אפשטיין 

 

מה אומרים סופרים להם כבר עזרתי?

כך תוציאו לאור את הספר שלכם באמזון, באופן האיכותי והכלכלי ביותר:

ובונוס למי שיוצר קשר כאן: 2,000 ש"ח במתנה לקידום הספר שלך על ידי eBook Pro (למי שלא יודע - בני כרמי, מקדם הספרים מס' 1 בעולם).

 

 

אני יודע שלהוציא ספר זה חלום. שנים זה היה גם החלום שלי.

 

לגעת באלפי לבבות. לשפוך את שלך על הדף. לספר את הסיפור שלך לעולם. לכל העולם. זו המשמעות של הוצאת ספר... אבל זה גם הרבה יותר. הוצאת ספר היא, במובן מסויים, גם מתכון לחיי נצח. הסיפור שלך יישאר הרבה אחריך, וירגש אנשים שלעולם לא תפגוש בעצמך.

 

בעיני, כל אחד שיש לו משהו לספר - צריך להוציא ספר. בשבילו, בשביל משפחתו, ולא פעם - בשביל העולם. 

 

השאלה היחידה היא, מה הדרך הטובה ביותר לעשות את זה. כזו שתגיע להכי הרבה אנשים, כזו שתעלה הכי פחות, וכזו שתכניס לכם הכי הרבה כסף.

  • גם הפקת ספר מודפס באנגלית

  • גם הפקת ספר דיגיטלי באנגלית

  • גם ליווי בתהליך העיבוד לאנגלית

  • גם כריכה מקצועית ושיווקית

  • גם קופירייטינג שיווקי לספר

  • גם בחירת קטגוריות ומילות חיפוש מתאימות

  • גם עמוד סופר עשיר

  • גם הנחיות לשווק וקידום לאורך זמן

 

 

 

 עלות כוללת: 5,900 ש"ח. בלבד.

שמי לירון פיין (באמזון: L. L. Fine), ואני סופר עצמאי. בשלוש השנים האחרונות אני מוציא בהצלחה את הספרים שלי באמזון, ועוזר גם לסופרים אחרים במשימה.

 

אני מאמין שכל אחד צריך להוציא את הספר שלו, בלי לשבור תכנית חיסכון ובלי למכור את הזכויות ואת הנשמה שלו להוצאת ספרים זו או אחרת. היום כבר אין שום סיבה לשלם למו"ל עשרות אלפי ש"ח, בטח לא אם מדובר על אמזון - תחום בו למו"לים אין כל מומחיות.

 

בשנה החולפת קיבלתי מאמזון תמלוגים של 12,000 דולר. זה לא סכום גדול, אגב. אבל זה בהחלט מראה שזה אפשרי, אם עובדים נכון. אני מאמין בכך שלמרות שלא כל ספר יכול להצליח, כל ספר צריך לקבל את ההזדמנות הכי טובה להצליח.

 

ואני בטוח בכך שאת הספר הבא שלכם כדאי להוציא, לפני הכל, באמזון. הנה הסיבות:

bottom of page